60 ÉVE A VÁROSBAN,

A VÁROSÉRT

 

 

 

 

A nagykőrösi Weiner Leó Alapfokú Művészeti Iskola jubileumi rendezvénysorozatának programja

 

 

(2013. április 22-27.)

 

60 ÉVE A VÁROSBAN, A VÁROSÉRT

Fennállásának 60. évfordulóját ünnepli a nagykőrösi Zeneiskola

Iskolánk rövid története

A háború után 1951-ben először a szakszervezet kezdeményezte az intézményes zeneoktatást, megnyitva a művelődési házban öt tanárral és ötven növendékkel a szakszervezeti zeneiskolát, amely a következő évben a ceglédi zeneiskola fiókintézménye lett. Az önálló nagykőrösi zeneiskola 1953-ban indította első hivatalos tanévét a Patay utca 19. szám alatti épületében, ahol jelenleg is folyik a zeneoktatás. Az iskola rövid idő alatt országos hírnévre és elismertségre tett szert. Hatalmas lelkesedés és rengeteg munka övezte az akkori zeneoktatást is, amely a tévé nélküli világban a kultúra igazi fellegvárát alkotta. Zenekarok próbáltak nap, mint nap, sorra kerültek megrendezésre zenés színi előadások és műsorszámokban bővelkedő hangversenyek. A patinás, műemlék jellegű épületet először 1970-ben korszerűsítették és ezután vált igazán alkalmassá a speciális zeneoktatásra. Ekkorra már az intézmény számos növendéke tanult vagy végzett zenetanárként, előadóművészként, de ami még fontosabb: megszámlálhatatlan azon diákok sokasága, akik egy életre magukkal vitték a zene szeretetét és a muzsika megértéséhez alapvetően szükséges ismereteket. 2006-ban Nagykőrös Város Önkormányzata jóvoltából megújult az iskola külső homlokzata és a belső termek is harmonikus, kulturált teret biztosítanak a zenetanulásra. Az intézmény tanulói ebben az igényes környezetben készülhetnek versenyekre, vetélkedőkre, zenei pályára, vagy egyszerűen csak az életre.

Jubileumi hét

Az idén 60 évesek lettünk. Az egész tanév ennek a jegyében telik, de áprilisban egy hetet szánunk az ünneplésre, amely reményeink szerint 2013. április 22-27-ig valósul meg.

A hét minden napjára színes programokat tervezünk és esténként pedig koncertekre hívjuk és várjuk Nagykőrös város zeneszerető lakosságát. Programjaink nyilvánosak, hangversenyeink látogatása ingyenes.

Célunk a rendezvénysorozattal:

Megszólítani:  - a volt növendékeket, pályatársakat, elszármazott művészeket, emlékezésre, 

                          beszélgetésre hívni Őket;

- jelenlegi diákjainkat, tudatosítani bennük a zenetanulás igazi értékeit;

- a környező zeneiskolákat, szakmai együttműködést ajánlva;

- a város lakosságát, munkánk megismertetésével, igényes zenei programok

  kínálatával.

 

 

 

 

 

 

2013. április 22. hétfő

A ZENE MINDENKIÉ – NYÍLT NAP A ZENEISKOLÁBAN

 

Iskolánk e nap délutánján betekintést enged a tanórák menetébe. Várjuk azokat az érdeklődőket, akik kíváncsiak arra, miként folyik egy szolfézs vagy egy hegedűóra, hogyan kell megfújni a trombitát, vagy megpengetni a citerát. A hétfő az egyik legtelítettebb nap az iskolánkban, párhuzamosan 14 tanteremben folyik az aktív munka. Egészen más rendszer ez, mint a hagyományos iskolaforma, nem csak a speciális tananyag miatt, hanem az egyéni hangszeres foglalkozások alapján is: egy tanár – egy növendék. Felbecsülhetetlen jelentőségű ez a kontaktus egy fejlődő személyiség kialakulása során, hiszen lehetőségünk nyílik az igazi nevelésre, nem csak a szakmai, hanem az emberi értékek tekintetében is.

Várjuk a szülők, a gyerekek és minden érdeklődő jelentkezését, aki kíváncsi a zeneiskolai „műhelymunkára”!

 

Napi hangversenyünk: „FINNORSZÁGTÓL NAGYKŐRÖSIG”

18 órai kezdettel Zeneiskolánk hangversenytermében Timkó Tamás, intézményünk egykori tanára ad zongorahangversenyt.

Timkó Tamás 1967-ben zongora- és szolfézstanári diplomát szerzett a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakiskola szaktanárképzőjében. A diplomaszerzés után Pest megyei zeneiskolákban (Abony, Cegléd), Nagykőrösön a 70-es évek közepétől 1982-ig tanított.

Közben felsőfokú karvezetői képesítést is szerzett, a tanítás mellett koncertezett, kamaramuzsikusként és korrepetítorként is működött.

1982-ben feleségével együtt meghívást kapott 2 éves finnországi zenetanításra. Így az egész család - 3 gyermekével - kiköltözött a finnországi Tamperébe. A kinti munka – a munkáltató kérésére – végül 30 évre bővült, ahonnan nyugdíjasként az elmúlt évben tért haza.

Odakint is zongoratanítás és korrepetíció volt a feladata és több tamperei kórust is vezetett /pl. a Tamperei Egyetem Kórusát 25 évig/. A hangversenyezést is folytatta szólistaként, kamaramuzsikusként és karvezetőként.

 

 

Koncertjének műsora:

 

J. S. Bach: Esz-moll preludium és fúga, BWV853

 

Ludwig van Beethoven: F-moll szonáta op. 57 „Appassionata

I.        Allegro assaiPiú allegro

II.    Andente con moto

III. Allegro ma non troppoPresto

 

Liszt Ferenc: Funérailles

 

 

Szünet

 

Liszt Ferenc: Weinen Klagen – Variációk J. S. Bach témájára

 

Bartók Béla: Allegro barbaro

I.        Román tánc

 

Kodály Zoltán: Intermezzo a „Háry János”-ból

Zongoraátirat Földes Andor

 

 

 

 

 

 

2013. április 23. kedd

HAT HÚRON PENDÜLÜNK

 

Nem vitás, hogy az elmúlt évtizedek egyik legnépszerűbb hangszere a gitár. Sokan azt hiszik, hogy csupán a könnyűzene eszköze, holott egyáltalán nem így van. A gitár ugyanolyan fajsúlyos klasszikus zenei instrumentum, mint a hegedű, vagy a zongora. Ezen a napon a térség gitár tanszakait várjuk szakmai beszélgetésre és egy kis házi együttmuzsikálásra. A ceglédi és az abonyi zeneiskolából érkeznek hozzánk gitártanár kollégáink a legügyesebb növendékeikkel. Célunk szakmai fórum létesítése, barátkozás, ismerkedés a hozzánk legközelebb eső zeneiskolákkal, valamint az egymás munkáját segítő kapcsolatok kialakítása.

A gitártalálkozón fellépő növendékeink: Kőrös Tamás Zoltán, Fülöp Zsófia, Nagy Márton és   Pénzes Levente

Felkészítő tanár: Kapitány József és Olgyay Gábor

 

 

Napi hangversenyünk: ÍGY IS LEHET GITÁROZNI”

17 órakor Zeneiskolánk hangversenytermében a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem gitárszakos hallgatói – Kiss Bálint András, Szemadán György Tamás, Olgyay Gergő - adnak hangversenyt, akik közül Olgyay Gergő iskolánk egykori növendékeként kezdte meg zenei pályafutását.


 

 

 

2013. április 24. szerda

NÉPZENÉNK ÉS HAGYOMÁNYAINK

 

Iskolánk szolfézs tanszaka évek óta megrendezi a népdaléneklési versenyt. Fontosnak tartjuk a magyar népdal- és népzenei kincsünk, valamint néphagyományaink ápolását, hiszen Kodály Zoltán munkássága óta zeneoktatásunk a magyar népzene alapjain nyugszik. E verseny megrendezésével is arra törekszünk, hogy énekelni szerető növendékeink lehetőséget kapjanak egyéni produkcióik bemutatására és megörvendeztethessék a hallgatóságot zenei anyanyelvünk páratlan szépségeivel.

A jubileumi rendezvénysorozatunk fontos részét képezi iskolánk fennállásának 60 évéről készített iskolatörténeti kiállításunk, valamint növendékeink alkotásai, melyek szorosan kapcsolódnak népdalainkhoz, néphagyományainkhoz. Szolfézs tanszakunk minden évben rajzpályázatot hirdet, melynek ebben a tanévben a témája Ránki György: Pomádé király új ruhája c. vígoperája. Ennek aktualitását az adja, hogy a mű keletkezésének, bemutatásának ideje iskolánk megalakulásával egy időben történt.

 

 

Napi hangversenyünk: „SZENTGYÖRGY NAPI KÖSZÖNTŐ”

A 17 órakor kezdődő hangversenyünk is a népzenéről szól, ezen közreműködnek iskolánk népzeneszakos növendékei, valamint a Népdaléneklési Verseny helyezettjei, akik a város érdeklődő hallgatóságának is bemutatják népdalcsokraikat.

 

Fellépő népi hangszeres növendékeink: Palásti Imre, Radics Jakab, Gál Erzsébet, Olgyay Gábor, Barta Dávid, Kimmer Orsolya, György-Nagy Zsuzsa, Kerekes Vivien, Kerekes Nikolett,

Kiss András, Kiss Rezső, Nyilas Antónia, Szél-Tóth Dominik, Volt Kristóf, Fehér-Deák József, Ronkó Hédi.

 

 

 

 

 

 

 

 

2013. április 25. csütörtök

MÉRD LE, MENNYIT TUDSZ AZ ÍROTT ZENÉRŐL!

A zeneértő emberek alapvető tudásának egyik mértéke, hogy mennyire ismerik a kottát. El tudnak-e énekelni, vagy hangszerükkel játszani egy dallamot a kotta olvasásának segítségével. Iskolánk tanszakai már évek óta tartanak kottaolvasó versenyt. Idén ezt a tevékenységet átfogóan kívánjuk megszervezni, az összes hangszeres és a szolfézs tanszakon tanító pedagógusaink bevonásával. Kétfordulós lesz a verseny: az elsőben írásbeli feladat segítségével tájékozódunk növendékeink tudásszintjéről, ezt követően a résztvevők a hangszeres tanáraiknál kapnak az osztályszintjüknek megfelelő feladatokat. E két részeredményből alakul ki a verseny végeredménye. A legjobban teljesítő növendékeink jutalomban részesülnek.

 

Napi hangversenyünk: „MOST ISMÉT MI MUZSIKÁLUNK…”

A 17 órakor kezdődő hangversenyünket iskolánk pedagógusai adják. A mindennapos tanítási feladataink mellett törekszünk, hogy a színpadi bemutatkozásaink alkalmával is példát mutassunk növendékeinknek, valamint a hallgatóságunknak is kiemelkedő zenei élményt nyújtsunk. Ezen a koncerten nem csak a régebb óta iskolánkban tanító pedagógusaink, hanem az e tanévben tantestületünkhöz csatlakozott új kollégáink is bemutatkoznak kamara- vagy szólóprodukcióikkal. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tanári hangverseny műsora:

 

 

J.S. Bach: Cantata (BWV 209) Zenei részlet

                Nyergesné Radnóti Hajnalka hegedű

                Szládekné Zakár Csilla fuvola

                Kapitány József gitár

 

Dvorzsák: Szláv tánc  négykezes

                Ádám Magdolna zongora

                Kocsisné Bogdán Magdolna zongora

 

J. Haydn: F-dúr Trió       

                Csernus Veronika fuvola

                Nyergesné Radnóti Hajnalka hegedű

                Fenyvesi Andrea gordonka

 

J.S. Bach: D-moll Hegedűszonáta II.t. Corrente -

                Falusi János vibrafon

 

Franz BehrMitzi-cica” Tréfás polka                      

Csajkovszkij: Dal szöveg nélkül    nyolckezes      -

                Ádám Magdolna

                Sohajdáné Justin Katalin

                Polyákné Györe Éva

                Matuska Zoltánné

 

Lajtha László: Mikor Csíkból elindultam…                            

                         Esik eső, de nem ázok…                    

                Százdiné Szecsei Anikó ének

                Sohajdáné Justin Katalin zongora

 

L. Webber: Memory                                                    

                Csernus Veronika fuvola

                Horogszegi Jánosné zongora

 

Yiruma: River flow sin you                                         

                Fenyvesi Andrea gordonka

                Matuska Zoltánné zongora

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2013. április 26. péntek

ISKOLÁNK MÚLTJA - VÁROSUNK ZENEI MÚLTJÁNAK TÜKRÉBEN

Zeneiskolánk elmúlt 60 éve szorosan összefonódott Nagykőrös város életével. Az eltelt évtizedek felelevenítésének jegyében telik e napunk programja. Baráti beszélgetésre, közös visszaemlékezésre hívjuk és várjuk zeneiskolánk egykori pedagógusait, hozzátartozóikat, leszármazottjaikat, akikkel együtt idézzük és elevenítjük fel a régmúlt idők eseményeit, történéseit. Erre a kötetlen beszélgetésre invitáljuk jelenlegi növendékeinket is, hogy megismerhessék iskolánk múltját, és ennek segítségével átélhessék, megtapasztalhassák a zene közösségépítő- és formáló erejét, amely jellemezte városunk zenei életét.

 

 

 

Zenei előadásunk: A HIMNUSZ – NEMZETI IMÁDSÁGUNK          TÖRTÉNETE SZÜLETÉSÉTŐL NAPJAINKIG”

 

A 17 órakor kezdődő zenei programunk előadója a néhány éve nyugdíjba vonult Hartyányi Mária tanárnő - mindenki „Piroska nénije”-, aki nyugdíjas éveiben is tevékeny kultúrateremtője és határtalan lelkesedésű pártfogója városunk szellemi életének. Tudományos igényességgel és alapossággal összeállított előadása - nemzetünk imádságáról - a Himnuszról hangzik el. Ezt követi a baráti beszélgetéssel egybekötött visszaemlékezés, múltidézés.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2013. április 27. szombat

JUBILEUMI DÍSZHANGVERSENY

Délelőtt 10 órakor kerül megrendezésre jubileumi hetünk záróeseménye az Arany János Kulturális Központban. Díszhangversenyünkön legtehetségesebb növendékeink és kamaracsoportjaink mutatják be zenei tudásukat, majd ezt követően zeneiskolánk egykori – zenei pályára készülő, valamint zeneművészekké vált - növendékei muzsikálnak.

*  *  *

Ünnepi köszöntőt mond:

Dr. Czira Szabolcs

Országgyűlési képviselő, Nagykőrös Város polgármestere

Lebanov József

a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Nagykőrösi Tankerület igazgatója

Barna Elekné

a Weiner Leó Alapfokú Művészeti Iskola nyugalmazott igazgatója

 

A hangversenyre várjuk városunk vezetőit, Nagykőrös kulturális intézményeinek, iskoláinak és a környező iskolák, zeneiskolák képviselőit, egykori és jelenlegi növendékeinket és a város érdeklődő lakosságát.

Az ünnepi műsorban jelenlegi növendékeink és iskolánk egykori tanítványai muzsikálnak.

 

Fellépő művészek:

Matuz István

                Kossuth-díjas fuvolaművész, Nagykőrös Város díszpolgára

Szentpéteri Ildikó

                hegedűművész, a Vivaldi Keresztény Kamarazenekar koncertmestere,

                a budapesti Monarchia Zenekar tagja

Matuska Flóra 

                a kecskeméti Kodály Iskola végzős gordonka szakos növendéke

 

*   *   *

A díszhangverseny után Zeneiskolánk épületébe várjuk kedves vendégeinket, volt növendékeinket, kollégáinkat egy baráti találkozóra, beszélgetésre.