50 ÉVES A NAGYKŐRÖSI WEINER LEÓ ZENEISKOLA
Részlet az "Ötven évünk" című könyvből

A Weiner Leó Zeneiskola 2003. április 26-án, a Magyar Mûvészetoktatás Napján nagyszabású ünnepség keretében emlékezik meg az iskola fennállásának ötvenedik évfordulójáról. Sajnos, nincs számszerû adatunk arról, hogy ez alatt az idõ alatt rövidebb-hosszabb ideig hány nagykõrösi gyermek vagy ifjú tanult az intézményben.
Csak annyit tudunk, hogy sok. Ezért érthetõ, hogy sokunkban ébreszt kedves emlékeket az évforduló. Lehetetlen feladatra vállalkoznánk, ha át akarnánk tekinteni az eltelt ötven évet, helyette csak szemezgetünk az elmúlt idõszak eseményeibõl.
Kodály Zoltánnak az az óhaja, hogy „legyen a zene mindenkié", az ötvenes évek elején kezdett beteljesedni Magyarországon az állami zeneiskolai hálózat kiépítésével. Vállalkozó szellemû, zeneszeretõ tanárok kezdeményezték a falusi, városi zeneiskolák megalapítását. Nagykõrösön a zeneoktatás addig egyet jelentett a tanítóképzõben
folyó ének-, zenetanítással, kórusmunkával, kiegészítve egy-két magántanárral, akik fõleg zongorázni tanították a város tehetõsebb, zeneszeretõ gyermekeit. A háború után 1951-ben elõször a szakszervezet kezdeményezte az intézményes zeneoktatást, megnyitva a mûvelõdési házban öt tanárral és ötven növendékkel a szakszervezeti zeneiskolát, amely a következõ évben a ceglédi zeneiskola fiókintézménye lett.............

Az "Ötven évünk" című könyv megtekintése